Rietumu Capital Centre izstāžu zālē tika atklāta ArtEmbassy lielās pavasara mākslas un glezniecības izsoles katalogā iekļauto darbu izstāde. Izsole notiks maija pēdējā nedēļas nogalē.
Šogad organizatori gaida īpašu interesi par izsoli: pirmo reizi vairāku gadu laikā tā norisināsies ne tikai attālināti, caur internetu, bet arī klātienē – ar izsoles vadītāju, āmuru, dzīvu pieredzi, kaislībām un personisku saskarsmi, pēc kuras ir izslāpuši mākslas cienītāji un kolekcionāri Rīgā un Latvijā.
Izsoļu nams ArtEmbassy (Mākslas Vēstniecība) ir labi sagatavojies gaidāmajai izsolei, apkopojot un piedāvājot cienītājiem dažādu skolu, virzienu un laikmetu skaistus un izcilus darbus.
Latviešu klasikas sadaļu pārstāv skaistā, simbolisma gara piepildītā Rozentāla zīmētā skice "Kristus un samariete" (1911), kā arī “Jaunās sievietes ģīmetne”, glezna, kurai nav pieskarusies restauratora roka, tātad šīs gleznas ieguvējs to dabūs tajā pašā veidā, kādā viņa dzīvojusi pēdējo gadu desmitu garumā.
Leģendārā Vilhelma Purvīša ainava “Agrs pavasaris” ir vēl viens izstādes rotājums. Izsoles kataloga pērle ir Otto Skulmes kubistiskā “Klusā daba”. Potenciāli tā ir visdārgākā šīs izsoles lote ar sākumcenu 150 000 eiro.
Pilna klāstā izsolē ir parādīts latviešu skolas 20. un 30. gadu periods. Piemēram, runājot par Ludolfa Liberta daiļradi, izstādē var apskatīt divas viņa scenogrāfijas ar-deko stilā, kā arī brīnišķīgu ainavu “Lauku sēta” (1923) un Venēcijas skatu.
Pirmskara Latvijas laikposmu lieliski papildina Kalnrozes “Makšķernieki”, Ubāna “Pārdaugava” un Melbārzda meditatīvā “Vasaras ainava” ar gandrīz vai Levitāna noskaņu.
Tikpat lielu baudījumu kolekcionāriem un potenciālajiem pircējiem sagādās Latvijas glezniecības pēckara periods. Īpaši jāatzīmē Leo Kokles brīnišķīgi juteklisko darbu “Zieds” un Rūdolfa Pinņa “Kluso dabu ar rozēm”, kas burtiski izstaro 20. gadsimta 30. gadu Francijas dzīves atmosfēru. Bravūrīgais “sociālistiskā reālisma” paraugs latviešu glezniecībā – Arvīda Egles “Komunāru bulvāra atjaunošana (Komunāru parks)” – ir uzskatāms par retumu.
Ļoti interesanta ir arī 70. gadu darbu izlase. Noteikti jāpievērš uzmanība gandrīz monumentālajam Pauļuka darbam “Pērses upes krastā”. Laimdota Mūrnieka 70. gados radīts triptihs “Rīga šodien”, kas, acimredzot, tika veidots kādai publiskai telpai, ir skaists un nozīmīgs.
Absolūts retums ir Georga Šenberga darbs “Tukuma apkārtne” (eļļa), kā arī Ausekļa Baušķenieka “Mainīgi laika apstākļi”, kas ir brīnišķīgs savā dziļumā un spilgtā ironijā.
Krievu akadēmisko skolu pārstāv Federa muzeja kvalitātes darbs “Ukrainas ainava”. Jāatzīmē, ka šī mākslinieka darbi tirgū ir reti sastopami, taču interese par tiem, īpaši pēc 2017. gada personālizstādes, tikai pieaug. Atgādināsim, ka cits šī autora darbs uzstādīja vienu no ArtEmbassy rekordiem – ar sākumcenu aptuveni 35 000 eiro tas tika pārdots par 101 000 eiro.
Katalogā ir iekļauti arī divi Jūlija Federa tautieša un laikabiedra Vilhelma Georga Timma darbi – “Sievietes portrets” un skaista miniatūra, ko mākslinieks ir gleznojis ceļojuma laikā Alžīrijā.
Vēlāko krievu skolas periodu katalogā pārstāv F. Rerberga darbs “Ainava ar baznīcu”, kas ir pilsētas Romanova-Borisogļebska ainava, J. Klevera, A. Jegorova ainavas, kā arī A. Stepanova jūras ainava.
Par interesantu kataloga nodaļu kļuva mūsdienu ukraiņu mākslinieku – Vladimira Afanasjeva, Vadima Bondarenko (Bondero), Irinas Berežko, Nikolaja Prokopenko, Zinaīdas Gaidukas un Ivana Marčuka darbi. Visu projekta dalībnieku mērķis ir sniegt atbalstu Ukrainas bērniem, kuriem ir nepieciešama medicīniskā palīdzība, tātad 50% no izsolē iegūtajiem līdzekļiem par ukraiņu mākslinieku gleznām tiks nodoti nepieciešamo iekārtu un zāļu sagādei bērnu perinatālajiem medicīnas centriem Ukrainā.
Visbeidzot, par lietišķās mākslas nodaļu. Šeit ir aplūkojami brīnišķīgi pirmskara Latvijas mākslas porcelāna paraugi, tostarp arī divi unikāli šķīvji, kas apgleznoti pēc Romana Sutas skicēm. Jāatzīmē arī slavenās Faberžē firmas juvelierizstrādājumus ar nevainojamu izcelsmi, kas uz izsoli nonāca no senas un solīdas kolekcijas.
Maija sākumā notika grāmatas “Andris Eglītis. Gaišs, apcirsts paralelograms” prezentācija. Grāmata ir veltīta slavenā mūsdienu mākslinieka, mūsu laikabiedra daiļradei. Grāmata nāca klajā ar “Nākotnes Atbalsta fonda” atbalstu.